Sarı Hurdası (Pirinç)

Sarı Hurdası (Pirinç)

Sarı (Pirinç) Hurdası ile İlgili Bilgiler ve Sarı (Pirinç) Hurdası Ticareti

  Pirinç (Sarı) hurdası, hurda ticareti ve geri dönüşüm ile ilgili bilgi içeren aşağıdaki yazımızı okumanızı bilgi edinmek amacıyla okumanızı tavsiye ederiz. Pirinç nedir, geri dönüşüm, kullanım alanları ve ticareti ile ilgili bilgiler vermekteyiz.

Sarı (Pirinç) Nedir?

Sarı yani diğer adıyla pirinç, bakır metaline çinko eklenmesi ile oluşturulabilen bir alaşım ismidir. Sarı renkli olmasından dolayı halk arasında “sarı” denmesi de gayet yaygın bir durumdur. Pirinç içerisinde aynı zamanda kalay, nikel, demir, mangan, arsenik, kurşun, fosfor ve antimona da rastlanmaktadır. Pirinç bakır ile dövülebilirlik ve tokluk açısından benzerlik ihtiva eden bir alaşımdır. Tüm bunların yanında pirinç içerisindeki bakır oranına göre sertlik-kırılganlık ve yumuşaklık-esneklik kazanmaktadır. Bakır oranı ne kadar az olursa o kadar sert-kırılgan olan bakır miktarı arttıkça yumuşar ve esneklik kazanır. Teknikte kullanılması gereken bakır miktarı %54 olarak belirlenmiştir.

Pirinç Kullanım Alanları Nelerdir?

Büyük bir kullanım alanı seçeneğine sahip olan pirinç, parlaklığı ve sarı renginden dolayı dekoratif görünüm sebebiyle tercih edilebilir, bununla birlikte korozyon dayanımı için, silah sanayinde ve mermi kapsüllerinde kullanılabilir. Lehim ve kaynakla birleşme özelliğine sahiptir. İçerisine kullanıldığı alana göre farklı madenler de eklenebilmektedir.

sarı hurdası
sarı hurdası

Sarı (Pirinç) ve Geri Dönüşüm

  Sarı çinko-bakır içeren bir alaşımdır ve kullanım alanları yukarıda bahsettiğimiz gibi geniş bir yelpazeye kadar uzanmaktadır. Bu sebeple atık olan sarı hurdalarının, bertaraf edilebilmesi, yeniden piyasaya kazandırılabilmesi ülke açısından çok önemlidir. Elinizdeki her türlü miktardaki sarıları yüksek fiyattan satın alan şirketimiz, alınan sarıların geri dönüşümünü sağlamakta ve piyasaya tekrar kazanmaktadır. Eğer elinizde bir miktar sarı bulunuyorsa ve elden çıkartmak isterseniz yüksek fiyata şirketimize satışını yapabileceğinizi bilmenizi isteriz. Şirketimiz lisanslı bir geri dönüşüm fabrikasıdır.