Ataşehir Hurda Bakır

Ataşehir Hurda Bakır

Ataşehir Hurda Bakır Hurdası

Enerji ihtiyacının tavan yaptığı 21.yüzyıldayız, etrafımızdaki her şey enerji gerektiriyor ve bu hızla giderse insanlık, sayesinde 8 milyar nüfusa ulaştığı enerjiden mahrum kalacak. Bu sebepten boşa giden enerjiyi kurtarmak insanlık için çok önemli bir görev haline gelmiş bulunuyor. Bu yazının konusu ise bakır hurdası ve geri dönüşümü ile ilgili detaylı bilgilerdir.

Yumuşak olarak nitelendirebileceğimiz bakır metali, elektriği iletme kabiliyeti son derece yüksek olduğundan dolayı ve maliyeti az olduğu için kablo ve elektronik sektöründe yüksek miktarda kullanılmaktadır. Türkiye Dünya’daki bakır üretiminin %1’inden çok az bir miktara sahiptir.

Bakır hurdası
Bakır hurdası

Bununla birlikte petrol ve türevi fosil yakıtların bırakılıp, elektriğe geçilmesi ile birlikte değerinin artacağı düşünülmektedir. Bu hızla gittiği takdirde 60 yıl içerisinde Dünya’daki bakır rezervlerinin hepsinin tükeneceği bilimsel araştırmalar sonucunda öngörülmüştür.

Bu sebeplerin bazıları ve tümünden dolayı bakır ticareti hacmi artış göstermiştir. İnsanların elindeki bakır hurdası ortalama üstü bir fiyata şirketler tarafından satın alınmaktadır. Türkiye kendine yeten bakırın yalnızca %50’sini üretip kalanını doğal sebeplerden dolayı ithal etmek zorunda kalmıştır. Bu sebeple bakırın ülkemizce geri dönüşümü çok önemlidir.

Elinizde yüksek veya az miktarda da olsa bakır hurdası bulunuyorsa bunları iyi bir fiyata elinizden çıkarabilirsiniz. Hem atıkların bertaraf edilmesini sağlamış olursunuz, hem elinize iyi bir para geçmiş olur ve ek olarak geri dönüşüme yardım etmiş olursunuz, ülke ekonomisinde iyileşme yaratırsınız.

Bakır fiyatları şu anki tarih itibariyle cinsine göre kilogram başına fiyatı 17.50 Türk Lirası’ndan başlayıp 23.50 Türk Lirası’na kadar çıkabilmektedir. Elinizde iyi miktarda bakır varsa ve bunu elinizden çıkartmak istiyorsanız veyahut bakır satın almak istiyorsanız iletişim kurmanız önerilmektedir. Bakır sektörü ileride çok değerlenecek bir sektör olarak yorumlanmaktadır.